Sędzia piłkarski funkcjonariuszem publicznym?

Czas czytania: 2 minut

Nie od dziś wiadomo, że sędziowie piłkarscy, szczególnie w niższych ligach, są często poniżani werbalnie. Dochodzi nawet do przemocy fizycznej wobec nich. Ludzie przejawiający takie zachowania, są zazwyczaj bezkarni. To już za niedługo może się zmienić.

Głównym inicjatorem całego procederu jest Rafał Rostkowski. Sędzia główny oraz sędzia asystent w latach 1991-2107, sędzia międzynarodowy UEFA w latach 1997-2017, a także sędzia FIFA w latach 2001-2017. Zapewne kiedy wybiegał na swój ostatni mecz z chorągiewką, nie spodziewał się, że za parę lat będzie mógł się przyczynić nie tylko do rewolucji w piłce nożnej, ale również w Kodeksie Karnym Rzeczypospolitej.

W ostatnich latach można zauważyć tendencję zwyżkową, jeśli chodzi o wykroczenia, a nawet przestępstwa popełniane na rozjemcach piłkarskich, szczególnie w niższych klasach rozgrywkowych. Rafał Rostkowski, który znanych jest ze zdecydowanych reakcji wobec napaści na sędziów i nagłaśniania takich przypadków, dokładnie 5 listopada 2021 roku, zdecydował się na złożenie do Senatu petycji ws. nadania sędziom piłkarskim statusu funkcjonariusza publicznego.

Oczywiście wtedy mało kto wierzył, że to się może udać. Dzisiaj ten projekt ma bardzo duże szanse powodzenia. Petycja trafiła najpierw na biurko senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, a następnie w ostatni dzień maja br., po konsultacjach i jednogłośnym jej zatwierdzeniu, została skierowana do dalszego postępowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Jakie przywileje płyną z nadania takich praw sędziom sportowym, jeśli ustawa wejdzie w życie?

Głównym skutkiem będzie traktowanie wykroczeń wobec arbitrów piłkarskich, jako te, które są ścigane z urzędu. Oznacza to, identyczne traktowanie jak w przypadku napaści na osobę mundurową pełniącą obowiązki czy też polityka.

Jakie konsekwencje dla sprawców takich przestępstw?

Zgodnie z zapisami w kodeksie kara pozbawienia wolności do lat trzech grozi osobom, które naruszają nietykalność cielesną funkcjonariusza. Natomiast kara rocznego pozbawienia wolności grozi osobom, znieważającym funkcjonariusza publicznego.

Kiedy możemy spodziewać się ostatecznego potwierdzenia nadania statusu funkcjonariusza publicznego sędziemu piłkarskiemu?

Ogłoszenie tej decyzji planowane jest na przyszły rok, a dokładnie na jego półmetek. Może też uda się cały proces przeprowadzić szybciej. Wszystko zależy, od Sejmu, który już za niedługo zaczyna nową kadencję i będzie procedował tę zmianę w kodeksie karnym. Ścieżka legislacyjna ma ruszyć niebawem.

Z Piłką w Sercu (PoPek)